Összeszedtem ide a legjobb FPV drón távirányítókat. A távirányító egy hosszú távú befektetés, ezért érdemes jól átgondolni mit veszel. Univerzális, így szinte bármilyen FPV drón hozzá kapcsolható és később is bővíthető. Megpróbálom bemutatni a legnépszerűbb modelleket, de teljesen szubjektív hogy neked kényelmes lesz a az adott táv, a legjobb ha bemész egy boltba vagy elmész egy találkozóra és kézbe veszel párat.
Legjobb TX protokollok FPV drónokhoz
Távirányító vásárlásnál választanod kell egy TX protokollt (egy nyelvet) amin keresztül a távirányítód kommunikálni fog a drónban lévő vevővel. Minden vevő csak egy protokollt támogat, ezért ez nagyon fontos kérdés.
Két nagyon elterjedt és bevált protokoll van:
- Frsky: Régebbi, kisebb hatótávú (1 km) technológia, de kezdőként vagy hobbi szinten tökéletesen megfelel
- ELRS: Modern, nagy hatótávú (10+km), nagyon stabil, versenyzésre is alkalmas, profik által is használt technológia
Milyen távirányító modult vegyek?
A legtöbb távirányító több féle TX modullal is kérhető, amik különféle protokollokat támogatnak:
- ELRS: Ez a legidőtállóbb választás szerintem, így hosszú távon ez éri meg legjobban.
- CC2500: olcsóbb multiprotokoll modul, Frsky kompatibilis, kezdőként tökéletes
- 4in1: drágább multiprotokoll modul, ami több régebbi protokollt is támogat az Frsky mellett, régebbi drónokhoz hasznos lehet, de újakhoz felesleges
A legtöbb távirányító fejleszthető bővítő modullal, így vehetsz például Frsky rádiódba egy ELRS modult, amin keresztül képes lesz ilyen protokollon is kommunikálni.
Ha kezdőként spórolni szeretnél, vegyél egy CC2500-al szeret távot, amibe ha szükséged lesz rá, később is vehetsz ELRS modult.
Ha nem értenéd valamelyik fogalmat, amit használok, vagy mélyebben érdekel a téma, írtam egy külön cikket amiből mindent megtudhatsz a távirányítókról és arról hogyan tudod a számodra a tökéleteset megtalálni.
A távirányítókhoz általában nem jár akkumulátor, ezt külön kell beszerezned:
Kedvenc távirányítóm: Radiomaster Boxer
Ha most vennék távirányítót, én ezt választanám. Klasszikus kialakítást és nagy Hall szenzoros gimbalokat kapott, így ergonómiája nagyon jó. Kevesebb kapcsolót és kisebb kijelzőt szereltek bele mint a drágább TX16S-be, viszont 1W-os ELRS modullal is beszerezhető, ami a nagy testvért is lekörözi.
Ha most kezded a hobbit vagy profibb távirányító után kutatsz, csak ajánlani tudom. Amit szerettünk a TX16S-ben, azt ez is tudja, de ára valamivel kedvezőbb.
- Kialakítás: klasszikus
- Gimbal: Hall szenzoros
- Protokoll: CC2500, 4in1 vagy ELRS (1W)
- Modul hely: teljes méretű
- Akkumulátor: 2db 18650 Li-ion vagy 2s LiPo
- Ár: $$$
- Hol tudom megvenni:
Legjobb ár/érték arányú: Radiomaster Zorro
Ez egy középkategóriás távirányító. Nagyon hasonló tudást kínál, mint a drágább modellek, de ára valamivel alacsonyabb. Az olcsósítás itt már látszik, szerencsére nem a minőség, sokkal inkább a méret rovására: kevesebb kapcsoló, kisebb kijelző, kompaktabb gamepad kialakítás. Egy kisebb méretű Hall szenzoros gimbal viszont bele fért még az árba.
A képet kicsit árnyalja, hogy sajnos 18350-es belső akkukat használ, amik drágábban a többi táv 18650-es celláinál, de még ezzel együtt is én ezt tartom jelenleg a legjobb választásnak olyan pilóták számára, akik szeretik a gamepad kialakítású távokat.
- Kialakítás: gamepad stílusú
- Gimbal: Mini Hall szenzor
- Protokoll: ELRS, TBS Crossfire, CC2500 vagy 4in1
- Modul hely: kis méretű (Lite)
- Akkumulátor: 2db 18350 Li-ion vagy 1db 2s LiPo
- Ár: $$
- Hol tudom megvenni:
Legolcsóbb: Jumper T-Lite V2
Ez a legolcsóbb távirányító, amit kezdőként vennék. Tudása és kialakítása nagyon hasonlít a Zorro-ra, csak minőségben és élettartamban alacsonyabb szintet hoz. Gimbal-jai érzete rosszabb, adóteljesítménye és ezzel együtt hatótávja kisebb (ELRS-nél) és csupán 1db 18650-es Li-ion celláról üzemel, így ha bővítő modult csatlakoztatunk rá, annak külön akkuról kell áramot adni. Mérete még kisebb mint a Zorro-é, így kényelmetlen lehet nagy kezűeknek.
- Kialakítás: gamepad stílusú
- Gimbal: Mini Hall szenzoros
- Protokoll: 4in1 vagy ELRS
- Modul hely: Teljes méretű, de külön tápellátásra lehet szüksége
- Akkumulátor: 1db 18650 Li-ion
- Ár: $
- Hol tudom megvenni:
Legnagyobb tudású: Radiomaster TX16S (Mark II)
Ez egy jól bevált, kényelmes, megbízható profiknak szánt távirányító. Jó minőségű, hatalmas a tudása és rengetegen használják. Nagyon jó gimballok, hatalmas színes érintőkijelző és rengeteg kapcsoló teszi mai listánk legkomolyabb távirányítójává, amivel nagyon nem foghatsz mellé. Két gondod lehet csupán vele: elég nagy méretű, ami kis kezű embereknek kényelmetlen lehet és ára elég magas.
Utódja a Mark II. Nincs komoly különbség köztük, mindkettő jó választás, protokoll terén viszont érdemes körültekintően dönteni.
- Kialakítás: klasszikus
- Gimbal: Hall szenzor
- Protokoll: CC2500, 4in1 vagy ELRS
- Modul hely: teljes méretű
- Akkumulátor: 2db 18650 Li-ion
- Ár: $$$$
- Hol tudom megvenni:
Olcsó klasszikus: Radiomaster TX12 (Mark II)
Tudása szinte megegyezik a Zorro-éval, csak klasszikus kialakítást kapott. Ennek hála belefért egy teljes méretű bővítő modul hely és 2db 18650-es akkumulátor foglalat, viszont fel kellett áldoznunk a Hall szenzorokat, rövidebb élettartamú, kisméretű potméteres gimballokért.
Ha szereted a hagyományos kialakítású távirányítókat, jó döntés lehet, de mérete összességében nem valami nagy.
- Kialakítás: klasszikus
- Gimbal: Mini potméteres
- Protokoll: CC2500, 4in1 vagy ELRS
- Modul hely: teljes méretű
- Akkumulátor: 2db 18650 Li-ion
- Ár: $$
- Hol tudom megvenni:
Olcsó klasszikus nagyméretű: FrSky Taranis X9 Lite
Legnagyobb előnye, hogy nagy méretű potméteres gimballokat kapott. Kialakítása és mérete pedig szinte egy az egyben a nagy klasszikus távirányítókat tükrözi, így jó választás lehet olyan nagyobb kezű embereknek akiknek bejöttek a régebbi távok, de nem szeretnének sokat költeni rá. Van egy S verziója is, ami már Hall szenzoros gimballokkal szerelt.
- Kialakítás: klasszikus
- Gimbal: Potméteres
- Protokoll: Frsky
- Modul hely: kis méretű (Lite)
- Akkumulátor: 2s LiPo vagy 6 db AA
- Ár: $$
- Hol tudom megvenni:
Amivel csak óvatosan: BetaFPV távirányítók
A BetaFPV egyszerűen nem tud megbízható gimbalt készíteni. Olcsóak a távjai, tudnak annyit, amennyire egy kezdőnek szüksége lenne, mégsem tudom őket ajánlani mert visszatérő probléma, hogy nagyon gyorsan elromlik a gimbaljuk. Tudom hogy csábító az áruk, de egyenlőre szerintem hanyagold a BetaFPV távirányítóit, ha olcsó kell, inkább egy használt Frsky vagy Jumper.
Továbbiak:
- Jumper T18
- Jumper T-Pro
- Radiomaster T8 Lite
- TBS Mambo
- TBS Tango 2
- iFlight Commando 8
- DJI FPV Remote Controller
Amit újonnan már nem vennék
A középkategória (letaszított) királya: Frsky Taranis QX7
Pár éve ez a táv volt a középkategória legnépszerűbb darabja. Rengeteget adtak el belőle. Nagy méretű, sok rajta a kapcsoló és még kompatibilis a legújabb OpenTX és EdgeTX rendszerekkel, de megvannak a maga gyerek betegségei.
Az évek során több verziója is megjelent. Az eredeti QX7 sajnos hogy ki tudja használni a modern bővítő modulok alacsony késleltetését egy kis SMD alkatrészt ki kell cserélni az alaplapján, nem egy bonyolult művelet, a legtöbb számítógép szervizben tudnak segíteni benne. Az újabb QX7 ACCESS-nek már nincs ilyen gondja, a régebbi pedig nagyobb késleltetésel működik mod nélkül is (simán használható úgy is).
Én úgy látom még sokáig ki fogja tudni szolgálni a kezdő vagy hobbi felhasználókat, de sajnos nem feltétlen olcsóbb használtan mint venni egy új Radiomaster-t.
- Kialakítás: klasszikus
- Gimbal: potméteres
- Protokoll: Frsky
- Modul hely: Teljes méretű
- Akkumulátor: 6 db AA elem vagy 1 db 2S LiPo/Li-ion
- Ár: $$
Nagyon olcsó (volt): Flysky FS-i6
Ez a lassan 10 éves távirányító hosszú ideig a legolcsóbb távirányító volt a piacon, amivel egykor szinte mindenki találkozott. Nincs rajta bővítő modul hely, ezért csakis Flysky vevőkkel kompatibilis, nem nyílt forráskódú rendszer fut rajta, amit hivatalosan már rég nem fejlesztenek, kevés a csatornája és szimulátorozáshoz külön szimulátor kábelt kell hozzá venni vagy készíteni.
Ma már nem vennék drónt irányítani ilyen távot, mert ára felment, tudása viszont alap szintű csupán. Ha nagyon olcsón ki szeretnéd próbálni a drónozást, szimulátorozni még jó lehet.
- Kialakítás: klasszikus
- Gimbal: potméteres
- Protokoll: Flysky
- Modul hely: nincs
- Akkumulátor: 4 db AA elem
- Ár: $
Egy új kor hírnöke (akart lenni): Jumper T8SG széria
Annak idején az QX7-esnek volt vetélytársa. Multi protokoll moduljával és korrekt tudásával hívta fel magára a figyelmet, de sajnos a rajta futó Deviation Tx rendszer fejlesztése lelassult, így szoftveresen elmarad vetélytársától. Egy Jumper T8SG V2 Plus ettől függetlenül még egy jó kezdő táv lehet.
- Kialakítás: klasszikus
- Gimbal: potméteres
- Protokoll: Multi protokoll
- Modul hely: teljes méretű
- Akkumulátor: 4 db AA elem
- Ár: $$
Továbbiak:
- Frsky Taranis X9 Lite
- Frsky Taranis X9D Plus
- Frsky Taranis X-Lite S
Hová tűntek a régi gyártó?
A drón technika gyorsan fejlődik, amivel a régebbi gyártók nem tudnak vagy nem is akarnak lépést tartani. Az Frsky és a Flysky új termékei jelenleg inkább profi RC repülő pilótáknak készülnek. A hagyományos, jól bevált RC márkák (Futaba, Hitachi, stb.) pedig eddig sem igazán nyitottak a drónosok felé. A piacot aránylag új gyártók próbálják meghódítani, mint a Radiomaster, Jumper, TBS és sok egyéb cég.
Hogyan tovább?
Ha megvetted életed első távirányítóját, érdemes az első valódi repülés előtt szimulátorban gyakorolnod a drónok irányítását. Erről fog szólni következő cikkünk, amiről ha nem szeretnél lemaradni, kövesd Facebook oldalunkat!